Избори за чланство у Секретаријату ОССИ
На основу чланова 20 и 21 Статута Организације српских студената у иностранству (ОССИ), расписују се Редовни двогодишњи избори за чланство у Секретаријату Организације.
Прочитај више
Документ у којима су детаљније истакнути услови кандидатуре, гласања, као и календар изборних активности,можете погледати овде.
Свим потенцијалним кандидатима желимо много среће!
Студирање у Великој Британији – OK Student
Недавно смо склопили сарадњу са консултантском агенцијом из Велике Британије, како бисмо заједно помогли студентима да оду на студије у Велику Британију и потенцијално добију неку од стипендија. ОССИјевци (садашњи и будући) имају погодности за услуге ,,OK Student“-а тако да нам се јавите за више информација.
Прочитај више
Данас смо разговарали са Катарином Нешић, студенткињом четврте године Филозофског факултета у Београду, која ради као студентски саветник у ,,OK Student”-у за територију Источне Европе. Њен задатак је да помогне студентима у одабиру факултета, програма и да им олакша цео пут до студија у Великој Британији.
1. Ко је ,,OK Student”?
ОK Student је интернационална агенција за регрутацију студената из целог света, на универзитете у Великој Британији. Имамо преко 10 година искуства, више од 80 партнерских универзитета и помогли смо преко 10 хиљада студената да дођу овде и студирају на неким од најбољих универзитета у свету.
2. На који начин помажете студентима да оду на школовање у Велику Британију?
Ми смо базирани у Великој Британији и то нам даје јединствену прилику да помогнемо студентима кроз цео процес. На почетку им помажемо да нађу програм и факултет који им најбоље одговара (по рангу универзитета, локације и осталих преференци студената). После тога, водимо процес пријаве на универзитет за њих, што значи да цео процес око документације ми преузимамо како студенти не би бринули око тога, јер ми свакако имамо дугогодишње искуство и знамо то да урадимо без грешке. Након што су примљени, ту смо да им помогнемо око проналаска смештаја, стипендија као и да их припремимо за долазак и студије у Великој Британији уз помоћ наше велике заједнице интернационалних студената који се већ налазе у Великој Британији. Када стигну у Велику Британију, ту смо да им помогнемо у овом прелазу, имамо разне радионице које се фокусирају на упознавање са животом овде и које олакшавају цео тај процес доласка у нову земљу.
3. Које су предности студирања у Великој Британији?
Универзитети су генерално веома повезани са индустријом и тржиштем рада. Програми и начин рада су организовани тако да студенте што боље припреме за оно што их чека након дипломирања. Велики је акценат на запошљивости па тако универзитети имају и своје каријерне центре који су ту да помогну студентима да започну своје прво професионално искуство. Свему овоме додатно доприносе и ствари попут “placement year” и “post study work visa”, које омогућавају студентима да остану у Великој Британији и имају прилику за радним искуством.
4. По чему се образовање у Британији разликује од образовања у Србији?
Предмети су врло повезани са стварним захтевима тржишта и одређених позиција, па су смерови на факултетима врло специфични и разноврсни (неки универзитети имају и преко 500 различитих смерова). Предавања су прилагођена студентима тако да није редак случај да студенти поред студија и раде, тренирају, волонтирају, путују итд., и у могућности су да постигну све обавезе.
Диплома с британског универзитета je међународно призната и углавном боље рангирана од наших тако да и отварају бројна врата за своје студенте
5. Знамо да је школарина у Британији релативно скупа за студенте који долазе из земаља ван Европске Уније, да ли можеш да нам кажеш више о стипендијама које нуде универзитети у Британији за српске студенте?
Интерес за српске студенте на британским универзитетима постаје све заступљенији у области академског и професионалног доприноса који српски студенти могу обезбедити. Такође се у последње време обратила посебна пажња на српске спортисте тако да било која особа која се бави неким спортом на завидном нивоу може бити кандидат за неку од спортских стипендија.
С тим у вези, наш партнерски Универзитет Nottingham Trent нуди специјалну стипендију само за српске студенте од 4000 фунти. Постоји наравно још пуно опција за студенте и уколико је неко заинтересован да чује више, наша врата су увек отворена!
6. Како студенти могу да вас контактирају и закажу састанак са тобом?
На нашем сајту могу кликнути на “book a meeting” опцију где ће им се појавити моја слика када изаберу Србију као државу из које долазе. Након тога је потребно да само кликну на опцију да закажу састанак са мном и ја ћу им се јавити у што краћем року!
Основан огранак ОССИ Хонг Конг! - Интервју са Вељком Ковачем
Ширимо своју мрежу у Азији! Ову годину завршавамо оснивањем нашег 23. огранка - у Хонг Конгу. Овај неодољиви ,,вертикални град”, један је од водећих светских финансијских центара, познат по јединственој архитектури и карактеристичној култури. Што се образовања тиче, Хонг Конг нуди дипломе које послодавци и истраживачки институти у свим деловима света, високо цене и признају.Директор новооснованог огранка, Вељко, открио нам је који су планови рада огранка у наредном периоду, и у наставку прочитајте интервју са њим.
Прочитај више
1. Изабрани сте за директора новог локалног огранка у Хонг Конгу - осећате ли огромну одговорност већ сада?
Наравно. Свакако је изазов развити нови огранак, али олакшавајућа околност је то што у Хонг Конгу већ постоји изграђена мрежа наших студената и неће бити тешко окупити их. У наредном периоду ћемо тежити да ту мрежу још више проширимо и да успоставимо сарадњу са огранком у Кини.
2. Локални огранци су најважнији за ОССИ, сваки од њих доноси нешто ново и уноси другачију енергију, шта очекујете од рада на подизању и унапређењу мреже наших студената у Хонг Конгу?
Циљ је свакако упознавање српских студената у Хонг Конгу са радом ОССИ-ја и проширење мреже студената. Хонг Конг постаје све популарнија дестинација за студије у иностранству и интензивно ћемо радити на промоцији програма и бенефита студирања овде како бисмо подстакли што више студената да студирају у овој предивној земљи.
3. На чему ће се првенствено фокусирати рад локалног огранка у Хонг Конгу у наредном периоду?
Главни фокус ће бити на проширењу мреже, као и на редовном окупљању и дружењу чланова огранка. Као што сам у претходним одговорима навео, радићемо и на успостављању сарадње са огранком у Кини и потрудићемо се да развијемо заједничке пројекте и међусобно умрежимо студенте који студирају у Кини и Хонг Конгу.
4. Шта видите као потенцијалне препреке за добар рад локалног огранка?
Највећи изазов је свакако велика удаљеност од Србије, што не представља мотивацију студентима да дођу овде на студије и буду далеко од куће. Због тога, број студената у Хонг Конгу није велики. Ипак, постојећа мрежа студената је јака и добро повезана што је изразито битно за квалитетан рад огранка.
5. По чему је специфично студирање у Хонг Конгу?
Као један од главних разлога за студирање у Хонг Конгу издваја се финансијски сектор који је врло добро развијен. Овдашњи факултети су познати по курсевима из бизниса и финансија, због велике потражње за истим. Такође, висок квалитет професора нуди могућност студентима да помажу у академским истраживањима већ од друге године факултета. Још једна ствар која се издваја је одабир студијског плана који студенти могу да одаберу - слично америцком систему, студенти бирају предмете које ће слушати у току наредног семестра и на тај начин сами креирају свој програм.
6. За крај, шта бисте поручили нашим студентима у држави у којој се налазите и у којој ћете водити нови огранак?
Хонг Конг је град који је, са једне стране, пун небодера и зграда модерног изгледа, а са друге стране пун зеленила и природе, како у граду, тако и у његовој околини. Препорука студентима је да што више и што ефикасније искористе велики спектар могућности који Хонг Конг нуди - од спорта, путовања широм Азије и квалитета студија до забаве.
Кратка биографија Вељка Ковача:
-Одрастао је у Грчкој
-Завшио је средњу школу у Тенесију (САД) са пуном спортском стипендијом
-Студира Computing Mathematics на City University у Хонг Конгу са целом кошаркашком стипендом
-Ради за Министарство здравља у Хонг Конгу као истраживач вештачке интелигенције у медицини
-Говори енглески и грчки језик
Фејсбук група – ОССИ Хонг Конг
https://www.facebook.com/groups/438490154013914
Уколико желите да се придружите мрежи наших студената у Хонг Конгу, или имате питања везана за студије у овој земљи, контактирајте Вељка путем мејла v.kovac@ossi.rs
Основан огранак ОССИ Ирска! – Интервју са Миом Брзаковић
ОССИ упорно ради на проширењу своје мреже студената и с тим у вези, основали смо огранак на Острву среће. Знате ли где је то? Ирска, земља зеленила, националних паркова и познатих ирских патуљака, нова је на списку наших локалних огранака! Попричали смо са Миом, директором тог огранка, и у наставку прочитајте њене планове и циљеве за рад у Организацији.
Прочитај више
1. Изабрани сте за председницу новог локалног огранка у Ирској - осећате ли огромну одговорност већ сада?
Сматрам да је ово јединствена историјска прилика и веома сам почаствована што ћу се наћи у позицији да радим на оснивању и окупљању наших студената у оквиру новог огранка. Одговорно ћу приступити сваком изазову са којим се будемо сусретали, и наравно увек ћу се трудити да учим од својих искуснијих колега из огранака са дужом традицијом постојања.
2. Локални огранци су најважнији за ОССИ, сваки од њих доноси нешто ново и уноси другачију енергију, шта очекујете од рада на подизању и унапређењу мреже наших студената у Ирској?
Наша заједница у Ирској још увек нема много догађаја на којима би имала прилику да се упозна и међусобно повеже, те мислим да ће умрежавање наших студената бити диван први корак при унапређењу мреже будућих академских грађана у овој земљи. Надам се да ћу, уз подршку Организације и локалних српских друштава, успети да повежем и помогнем садашњим и будућим студентима стварајући пријатељску атмосферу у овој изузетној земљи.
3. На чему ће се првенствено фокусирати рад локалног огранка Ирској у наредном периоду?
Ирска је земља која ће вас увек дочекати са невероватном гостопримљивошћу и дружељубивим људима, те сам уверена да ће почетак рада огранка бити једнако добродошао. Први кораци огранка били би организација првих окупљања, повезивање наших студената и прављење планова за будући развој огранка. Већ сам остварила контакт са нашим локалним представницима у Конзулату и обезбедила сарадњу на организацији будућих пројеката у оквиру огранка. Тренутно радим и на комуникацији са другим српским друштвима у Ирској и надам се интересантним предстојећим догађајима.
4. Шта видите као потенцијалне препреке за добар рад локалног огранка?
По мом мишљењу, локални огранак који се оснива у Ирској има предиспозиције за квалитетно функционисање. Мој позитиван став се заснива на чињеници да је Ирска територијално мала и веома централизована земља у академском смислу. Највећи број наших студената налази се у престоници Даблину, где су позиционирани њихови најбоље рангирани факултети. Што се тиче осталих градова у којима се налазе наши студенти, потрудила бих се да организујем догађаје који би укључили кратка путовања до ових градова и заједничка дружења ради упознавања и размене искустава.
5. По чему је специфично студирање у Ирској?
Ирска се може похвалити једним од најбољих образовних система на свету. Универзитети у овој острвској земљи се налазе на самим врховима светских ранг листа. Најбоље је окарактерисати ову државу као међународно препознат центар за високо стручна и научна истраживања. Стога, свако ко се определи за студирање у Ирској приметиће да је фокус њихове едукације базиран на практичном раду. Из овог, и много других могућности које нуди ова држава, хиљаде студената из целог света бирају баш неки од Ирских универзитета стварајући жив и интересантан студентски живот широм ове земље.
6. За крај, шта бисте поручили нашим студентима у држави у којој се налазите и у којој ћете водити нови огранак?
Чињеница да сте скупили храброст да одете да студирате у иностранству и упустили се у ово невероватно искуство сама по себи је подвиг. Надам се да ћу, користећи своје искуство и знања, успети да створим прилику за сваког нашег студента за даљи развој и умрежавање у Ирској. Увек сам отворена за предлоге и сарадњу, те бих волела да свако да свој допринос како бисмо заједно створили један од најуспешнијих ОССИ огранака. Сваки наш студент у иностранству има ту моћ да утемељи пут будућим генерацијама и самим тим осигура просперитет српске међународне заједнице. Стога, наш циљ није искључиво самоостварење, већ и надахнуће других, које ће подстаћи њихов развој и осигурати пут ка успеху.
Кратка биографија Мие Брзаковић:
-Завршила Трећу београдску гимназију, као носилац Вукове дипломе и великог броја награда
-Тренутно студира на Trinity College-у у Даблину на смеру Инжењерство, где ће се од следеће године специјализовати за био-медицинског инжењера и дипломирати 2024. године
-До сада је била на праксама у Хамбургу, Бриселу, Даблину и Београду у неким од водећих фирми из сфере инжењерства и међународних односа
-Алумни члан Европског парламента младих Србије (EYP) и Београдског међународног модела уједињених нација (BIMUN)
-Чланица је многих организација и управних одбора неколико друштава на свом факултету, укључујући Society for International affairs, Google Developer Student Club и Trinity Wind and Wake, и веома активна на пољу дипломатије и одрживог развоја
-Волонтирала је у оквиру великог броја организација спортских, филмских и културних дешавања
-Петострука државна првакиња у сноуборду и трострука државна првакиња у скијању на води
-Течно говори енглески, немачки и руски језик, а тренутно учи и ирски
Фејсбук група – ОССИ Ирска
https://www.facebook.com/groups/845278339549553
Уколико желите да се придружите мрежи српских студената у Ирској, можете контактирати Миу путем мејла: m.brzakovic@ossi.rs
Кампања ,,Крени и ти”
Мобилност, размена, путовања, културе, учење, искуство, покрет. Све је то саставни део нашег пројекта „Млади у покрету“.
Прочитај више
Због тога, ОССИ и ове године реализује онлајн кампању „Крени и ти“ чији је циљ подизања свести младих о приликама мобилности, студирања и размена доступним студентима из Србије. Гости интервјуа у оквиру кампање биће студенти из иностранства бивши и садашњи који ће кроз разговор са нама дочарати како је то студирати у иностранству, на које су све препреке наишли и зашто је цео процес једно незаборавно искуство. У пријатној атмосфери београдских паркова, музеја и кафића наши саговорници ће вам открити све што нисте знали о студирању и разменама ван Србије. Пратите наше друштвене мреже и у наредним недељама и месецима јер вам припремамо различита искуства са свих континената!
Млади у покрету 2020
Да ли знате да преко 80% младих никада није чуло за могућности програма мобилности? ОССИ је, као организација, препознао проблем недостатка информисаности код младих о програмима студентске размене и стипендија. Студије ван матичне државе су идеална прилика за развој и усавршавање, а у последње време су доступније више него икад!
Прочитај више
Како бисмо допринели развоју младих, ОССИ већ другу годину за редом спроводи пројекат ,,Млади у покрету” који за циљ најпре има да приближи све информације и детаље везане за
програме студирања у иностранству младима из пет локалних заједница: Рашка, Лесковац, Стара Пазова, Шабац и Сремска Митровица.
Детаљније информације о пројекту ће бити објављене на нашем сајту и друштвеним мрежама у наредном периоду.
Пројекат се спроводи уз финансијску подршку Министарства омладине и спорта.
Студије у иностранству после короне
Иако се тренутно можда осећате обесхрабрено, битно је да наставите пут ка остварењу својих снова! Ако ово читате, ваши снови су слични мојима од пре три године, ви такође желите да студирате у иностранству!
Прочитај више
Студирање у иностранству није немогућа мисија, али је тренутно отежана. У доба Ковид вируса, затрпани смо изјавама лекара из струке, обећањима политичких челника, као и проценама колико људи крши прописане мере и на који начин се врше тестирања.
Једна, поготово тренутним и будућим студентима, интересантна тема остала је нетакнута: Како до студија у иностранству после короне?
Уписни рокови, процедуре и захтеви о познавању енглеског језика доста варирају између држава и факултета, ово је поготово случај код чланица Европске Уније.
Земље, као што су, Шведска (где се период за пријаву студената који су пореклом из држава изван ЕУ завршава средином јануара) и Белгија (где је рок за слање пријаве био 01.04.) неће померити и продужити периоде аплицирања. Продужење рока се такође не може очекивати ни у Данској у којој су се периоди за апилицирање на студије, било основне или мастер, завршили у јануару.
Ситуација је поготово интересантна у Великој Британији. Доста факултета прима пријаве на такозваној Rolling Basis (континуирано, док сва потенцијална студијска места нису попуњена), ово вам омогућава да и даље шаљете своје пријаве, нажалост, нису сви универзитети допустили и аплицирање кандидата изван ЕУ у свим рундама, битно је да увек додатно проверите ваш статус и пратите нове планове и одлуке факултета.
У случају да сте заинтересовани за студије које почињу 2021 године, сада је идеалан тренутак да се информишете на страницама жељених факултета и започнете испуњавање захтева!
(Very Important Fact: већина факултета у Великој Британији отвара онлајн портале за пријаву за наредну годину већ средином октобра текуће године!)
Изузеци које бисмо издвојили су:
- UCL - овде можете и даље да аплицирате (без обзира на земљу порекла). Најзанимљивија чињеница је да уместо стандардизованих тестова, као што су TOEFL или IELTS можете искористити и апликацију Duolingo као доказ о знању енглеског језика! Процес слања документације је такође олакшан, уместо тешких коверти и поштарине, сада треба да се постарате само о томе да су вам документи уредно скенирани и постављени онлајн!
Duolingo критеријуми:
Standard level: Overall score of 115 on the Duolingo English test
Good level: Overall score of 125 on the Duolingo English test
Advanced level: Overall score of 135 on the Duolingo English test
King’s College - И даље прихвата и обрађује пријаве студената, без обзира на земљу порекла!
На нивоу државе је у Немачкој донета одлука о продужењу рока за аплицирање. Конкретни продужеци и нови рокови још нису објављени за све високообразовне установе, стога је потребно помно пратити даљи развој и публикације нових рокова на онлајн порталима жељених факултета! Иако су студије у Немачкој приступачне, са врло ниским школаринама, постоји и стипендија коју бисмо вам препоручили. За Startseite - BMBF Deutschlandstipendium можете аплицирати без обзира на вашу националну припадност. За ову стипендију потребни су изванредни академски резултати, додатни друштвени ангажман, али поготово јединственост. Препоручујем вам да посетите званични портал ове стипендије на коме можете пронаћи и листу универзитета који учествују и на којима можете аплицирати за њу! Она вам најкраће покрива два семестра, максимално целокупни, програмом предвиђени, период студирања и обезбеђује вам 300 еура додатно месечно!
Универзитети у Немачкој који тренутно нуде продужене рокове:
- Goethe Universität, Frankfurt am Main – Индивидуални рокови за пријаву, поготово за мастер програме су доступни онлајн, нови период је најчешће до средине јуна!
- Freie Universität, Berlin – Рокови варирају од програма до програма! Битно је проверити податке за жељени програм онлајн!
- Heidelberg Universität - 15.05. -15.07. период за аплицирање на основне студије; 01.05. – 15.06., период за мастер студије!
У Холандији сте до сада могли да очекујете као рок за пријаву, било за основне или мастер студије, први мај. Због тренутне ситуације поједини факултети су одлучили да продуже рокове за пријаве и за апликанте изван ЕУ!
Два универзитета која бисмо издвојили су:
Twente University – Рок за пријаве на основне/мастер студије, као и размене померен је на 01.06.!
Битно је напоменути да доказ о знању енглеског језика и даље морате поседовати/мора бити објављен најкасније до 31.05.!
University of Amsterdam – Рок за пријаву на основне студије је продужен, нови рок је 18.05.! Више информација о новим роковима за пријаву на мастер програме можете очекивати ускоро на онлајн порталу универзитета!
(Very Important Fact: Tilburg University је и даље оставио 01.05. као рок за пријаву за апликанте изван ЕУ)
У наредним недељама можемо да очекујемо још промена, нових информација, могућности и продужених рокова! Обратите пажњу и на високообразовне установе у САД-у, велики број ће разматрати нове рокове и модификације система за регистрацију! Битно је редовно посећивати званичне портале, испратити промене и искористити ове новонастале ситуације као прилику за даљи развој, едукацију и напредовање! Бити код куће није мана, бити код куће је прилика да се информишемо, развијемо стратегију и храбро закорачимо ка својим циљевима!
Како провести време у карантину?
Са новонасталом ситуацијом стигла је и плима ”нових” осећања. Корона вирус са собом донео је осећај страха, панике, неизвесности, беспомоћности, али и потребу за прилагођавањем.
Прочитај више
Многи од нас нашли су се у ситуацији у којој морамо да нађемо баланс између осећања и прилагођавања. Међутим , остају питања: Како помирити осећања са практичношћу? Како испуњавати обавезе, присуствовати онлајн предавањима, предавати задатке; а онда, опет, како попунити оно време које нам преостаје готово у изобиљу?
Поред овога, велики број наших студената суочио се са тешком одлуком. Морали су да изаберу између останка у месту у коме студирају и повратка кући. Препознавши тежину ситуације, већина је остала у месту у коме студира и одложила посету својим породицама.
ОССИ вас позива да останете код куће и да на тај начин помогнете пре свега онима који се боре у првим редовима. Сви кажу да се назире крај овој ситуацији, стога хајде да се стрпимо још мало док се живот не врати у нормалу. До тада, ево неколико наших предлога како да утрошите оно време које није окупирано обавезама.
Како се целокупан живот преместио онлајн, тако се и културни садржај преместио на исту локацију. Представе, играни филмови, научни часописи, виртуелни обиласци музеја – све то, па чак и више од тога, је тренутно доступно потпуно бесплатно путем интернета. Ми смо скупили неколико линкова који вам могу бити занимљиви:
• Списак културног садржаја можете наћи путем овог линка:
• Ево и 60 музеја које можете ”обићи”онлине: музеји
• Можете се пријавити на Youth Fair!
На интернету се такође могу пронаћи бројни онлајн курсеви уколико желите да надоградите знање из неке области или стекнете ново!
За крај вас још једном подсећамо да останете код куће! Останите здрави и чувајте се! Надамо се да ће пандемија ускоро да се оконча, па да наставимо и са свим забавним дружењима која су одложена, а, наравно, и онима која су тек у плану!
Квалитет кажете?
Заједничке вредности, системи, мобилна радна снага, и једнак квалитет образовања. Укратко, Европска Унија. Од малена слушамо о њој, очекујемо њен долазак сваке године, маштамо о приликама које она пружа, испраћамо рођаке, комшије и другаре који храбро одлазе тамо у потрази за бољим животом и својим парчетом колачића.
Прочитај више
За оно највредније из Србије, будућу интелектуалну елиту, академске грађане, проналазаче и креативце она представља могућност за усавршавање и крунисање свих напора. Иако су процеси за добијање боравишних дозвола захтевни, често компликовани и дуготрајни, ми смо се на то навикли. Искусно подносимо све на време и скупљамо папире за које често до тада нисмо чули. Ми знамо да оно највредније имамо и да је признато од стране чланица Уније, наше дипломе.
20.02.2020 овај мир је уздрман, статус пуноправног члана Европске асоцијације за обезбеђивање високог квалитета у образовању нам је одузет. О томе се много писало, (за кривцем се и даље трага), али о последицама по студенте, младим особама жељним усавршавањем у иностранству, није било конкретних извештаја. Драге колеге, ја сматрам да је време да то променимо.
Питаш се како даље, шта ће се променити? Желиш да се пријавиш на свој мастер из снова? Он је у једној од ЕУ чланица?
Have no fear, ОССИ is here!
Слање пријава за мастере у земљама чланицама је губитком овог статуса добило додатни корак. Доказивање валидности, квалитета вашег студијског програма из Србије, као и процеси подношења захтева за признање ваше дипломе иностраној агенцији за нострификацију ће се разликовати од претходних. Док различитости образовних система чланица Европске асоцијације за обезбеђивање високог квалитета у образовању представљају нешто позитивно, наше институције ће бити под критичком лупом. Стога, је битно да се редовно информишете о изменама и процедурама које вам налаже ваша изабрана студијска дестинација.
Интересантно ће бити поготово у земљама Скандинавије. Њихови изборни процеси за многе су до данас остали мистерија, мистерија која захтева добро познавање свог студијског програма, детаљне податке о појединачним предметима, као и целокупну документацију о испитним правилницима, коришћеним образовним материјалима и самој структури програма. Поготово обратите пажњу на предмете који су предуслов уписа и број поена који они носе, упоредите их са сличним предметима и програмима које тренутно посећујете, тако ћете бити спремни, имати потребну документацију и увећати шансе на упис!
За драге колеге које су већ у иностранству, као прво, желела бих да вам честитам! Самим одласком сте већ остварили велики успех и треба да будете поносни на себе и своје амбиције. А сада је време за посету административним канцеларијама ваших факултета и постављање пар конкретних питања:
1) Добар дан, претходне студије сам завршио у матичној земљи, међутим, моја држава више није пуноправни члан Европске асоцијације за обезбеђивање квалитета у високом образовању, да ли то утиче на мене?
2) Да ли морам да поднесем захтев за проверу моје дипломе из Србије код Вас или при некој државној институцији?
3) Који образац ми треба и шта је све потребно од документације?
4) Да ли бисте могли да ми кажете адресу институције код које подносим захтев?
Због разлика у образовним системима европских чланица ће одговори које добијате на ова питања бити врло различити, често се искуства неће поклапати и због тога је битно поставити горе наведена питања канцеларијама које су задужене за вас и студијски програм који похађате.
Важно је осврнути се и на младе наде које трагају за професионалним усавршавањем и напретком, конкретно праксама. Иако сматрам да велики број иностраних компанија цени и верује у способности наших студената, могуће је да ћете у скоријој будућности ударити на зид неразумевања, и да ће ваше дипломе бити третиране неједнако онима из земаља чланица Европске асоцијације. Ово не треба да вас спутава, већ искористите то као мотивацију да се докажете и успете у својим намерама. Писање пријава и упорност некада су једини начин да ваше мотивационо писмо и лични квалитети стигну до правог предузећа.
Квалитет кажете?
Ја сматрам да га млади академици Србије имају. Сматрам да је на нама да га унапредимо и покажемо у најбољем светлу. Немојте дозволити да вас један кишни облак на путу раздвоји од ваших сунчаних снова.
Аутор:
Александра Томашевић
Конкурс за активне чланове
Буди другачији! Различитошћу до нашег глобалног мозаика!
Прочитај више
Организација српских студената у иностранству отвара конкурс за активне чланове. Конкурс је отворен до 20. фебруара до 23:59. Волонтерске позиције су отворене у Сектору за маркетинг и односе са јавношћу, Сектору за финансије и односе са спонзорима, Сектору за унутрашње послове и односе са партнерима, Сектору за правне делатности и Председничком тиму. Више о позицијама, задужењима и квалификацијама које је потребни поседовати за позиције потражите на линковима :
Сектор за маркетинг и односе са јавношћу
Сектор за правне делатности
Сектор за финансије и односе са спонзорима
Сектор за унутрашње послове и односе са партнерима
Председнички тим
Да ли си другачији/ја и желиш да различитошћу допринесеш нашем мозаику? Да ли имаш искуства и рад/а си да иста поделиш са другима? Уживаш да радиш у динамичном тиму са младим људима из целог света? Заинтересована си за теме као што су праксе, студије и програми у иностранству,
спонзорства, маркетинг, друштвене мреже или финансије? Имаш идеје и спреман си да радиш на реализацији истих? Ми имамо решење! Буди део нашег мозаика! Пријави се на конкурс за активне чланове! Пријаву попуни на линку:http://bit.ly/2Ur15VF
Радујемо се твојој пријави и да те упознамо!
Основан огранак ОССИ Кина !
Већ смо се једном преселили на други континент, а зашто не бисмо то поново урадили? Овога пута селимо се до древне цивилизације, другачије од свега онога нама познатог. „Решите се предрасуда и стереотипа када долазите да студирате и живите у Кини“, рекла је Милица Јорданов, председница локалног огранка Кина. Наша драга Милица нам открива који су планови овог огранка за 2020. годину и како ће овај огранак успети да превазиђе проблем удаљености. Пуно среће, успешно учење кинеског и савладавање несавладивог желимо новом локалном огранку ОССИ Кина у 2020. години!
Прочитај више
1. Изабрани сте за председника новог локалног огранка у Кини - осећате ли огромну одговорност већ сада?
Да, свакако. Сматрам да је дугачак пут преда мном као председнице новог огранка и велика одговорност је на мени с обзиром на то да треба да успоставим мрежу подршке нашим студентима у Кини, што неће бити лако јер су наши студенти раштркани по свим кутцима Кине. Част ми је да сам одабрана за ову позицију, и драго ми је што сам у могућности да помогнем колегама и на овом континенту.
2. Локални огранци су најважнији за ОССИ, сваки од њих доноси нешто ново и уноси другачију енергију, шта очекујете од рада на подизању и унапређењу мреже наших студената у Кини?
За разлику од многих других држава где су остали огранци формирани, Кина се по култури драстично разликује не само од Србије него и других држава на Западу. Ми, који живимо овде, сваког дана учимо да живимо са тим разликама и наравно са тим добијамо и нову перспективу. Сматрам да је ово једна од главних доприноса који ОССИ Кина може да пружи.
3. На чему ће се првенствено фокусирати рад локалног огранка Кина у наредном периоду?
Уз помоћ колеге Уроша Осмокровића, ОССИ Кина ће се у првим фазама првенствено фокусирати на окупљање српских студената у Кини. Највећа препрека јесте удаљеност студената који се налазе по различитим провинцијама. Поред жеље да окупимо наше студенте, желимо и да проширимо новост о постојању ОССИ огранка у Кини. Настојаћемо да повежемо студенте преко друштвених мрежа и организујемо окупљања по већим градовима.
4. Шта видите као потенцијалне препреке за добар рад локалног огранка?
Највећа препрека јесте сама величина државе у којој студирамо, и самим тим имамо и велике препреке са остваривањем комуникације и проналажењем српских студената. Још једна препрека која долази са огромном раздаљином јесте и то што ће бити врло тешко организовати окупљања и притом окупити већи број студената на једном месту.
5. По чему је специфично студирање у Кини?
Кина као једна од најстаријих цивилизација у свету има другачије традиције, перспективе и политички систем у односу на Србију. Студирати у Кини значи да ћете сваког дана бити изложени не само другачијем систему студирања, већ и другачијој култури и језику. Једна од највећих предности студирања у Кини јесте то што већи број људи не прича енглески језик. Те овакво окружење додатно подстиче студенте који живе овде да науче кинески. Културолошке разлике између Србије и Кине су један од највећих разлога зашто смо ја и колега Урош изабрали Кину за место студија.
6. За крај, шта бисте поручили нашим студентима у држави у којој се налазите и у којој ћете водити нови огранак?
Решите се предрасуда и стереотипа када долазите да студирате или живите у Кини. Живот овде није исти као код куће и ако се превише фокусирате на предрасуде и потешкоће пропустићете предности и лепоте живота и студирања у Кини.
Кратка биографија Милице Јорданов:
Од 2018. године студенткиња основних студија политичких наука и политичке економије на Duke Kunshan Универзитету у Куншану у Кини;
Председница Одбора за међууниверзитетске иницијативе, чланица Одбора за побољшање кампуса и чланица Тима за саветовање Управног одбора универзитета;
Организаторка догађаја за атлетски клуб Универзитета;
Учесница у FLEX програму размене у оквиру које је годину дана провела у средњој школи у Северној Дакоти у Америци;
2018. године добитница стипендије за учешће на самиту у Јужноафричкој Републици у улози представнице свог универзитета;
Обављала је праксу у финансијском центру финске интернационалне компаније КОNE Elevators у Кини.
Фејсбук страница – ОССИ КИна https://www.facebook.com/ossichina/
Фејсбук група https://www.facebook.com/groups/ossikina/
Уколико желите да се прикључите мрежи наших студената у Кини, контактирајте Милицу путем мејла m.jordanov@ossi.rs
Сарадња са FlixBus-om
Организација српских студената у иностранству је посвећена студентима и увек налази
начине да одговори на њихове потребе. Са тим у вези, имајући у виду љубав студената и
студенткиња према путовањима склопили смо сарадњу са FlixBus-ом, који од јула ове
године има своје поласке за европске градове и из Београда.
Прочитај више
Њихова зелена боја је већ постала знак распознавања, а оно што нуде својим путницима је
удобност, сигурност, бесплатан интернет и отказивање и промене резервација до 15
минута пред полазак. До сада је FlixBus угостио у својим аутобусима преко 100 милиона
путника.
FlixBus је компанија проистекла из start-up-а 2013. године основаног у Минхену, Немачка,
а за само шест година проширио је своју мрежу на 29 земаља и има преко 350.000
полазака дневно.
Радујемо се сарадњи и новим путовањима по Европи!
Основан огранак ОССИ Мађарска! – Интервју са Теодором Тричковићем
Прешли смо границу на северу Србије и основали још један у низу локалних огранка - ОССИ Мађарска. Теодор нам открива његове планове за развој огранка и истиче да ће географска близина матичној држави омогућити брже ширење огранка у Мађарској.
Прочитај више
1. Изабрани сте за председника новог локалног огранка у Мађарској - осећате ли огромну одговорност већ сада?
Огромна ми је част што сам део једне овакве организације и драго ми је што ћу кроз своје залагање помоћи својим другарима, можда и будућим колегама, у вези са њиховим студијама у Мађарској. Свакако осећам одговорност, али верујем да ћемо мој тим и ја одлучно приступити задатку покретања новог огранка и почети да реализујемо наше идеје.
2. Локални огранци су најважнији за ОССИ, сваки од њих доноси нешто ново и уноси другачију енергију, шта очекујете од рада на подизању и унапређењу мреже наших студената у Мађарској?
С обзиром на то да је ово само један локални огранак ОССИ-ја, не сматрам да ће имати претерани утицај на рад целе организације, али верујем да ће овај огранак имати бољу комуникацију са матичном државом него неки даљи огранци имајући у виду близину Србије и Мађарске. Наравно, у данашње време се све решава путем друштвених мрежа и интернета, али мислим да ће студентима бити много једноставније да осим постављања питања у нашој групи лично дођу на неки од наших скупова/догађаја.
3. На чему ћете се првенствено фокусирати у раду у наредном периоду?
Како се тим познаје више од 4 године, јер смо сви заједно похађали и завршили гимназију „Никола Тесла“ у Будимпешти, мислим да ће се „први кораци“ много природније и лакше спровести, и да ће огранак одмах остварити неке од циљева.
4. Шта видите као потенцијалне препреке за добар рад локалног огранка?
Сматрам да не постоје препреке у раду огранка и након добре рекламе и нашег залагања огранак ће врло брзо процветати и почети са интензивним радом.
Сматрам да не постоје препреке у раду огранка и након добре рекламе и нашег залагања огранак ће врло брзо процветати и почети са интензивним радом. Као што сам већ навео, велика предност нашег огранка јесте управо то што је близу матичне државе, Србије.
5. По чему је специфично студирање у Мађарској?
Студенти па и остали људи који из неког разлога започну свој боравак у Мађарској и даље нису претерано далеко од својих родних крајева и породица као рецимо они који се одлуче да свој живот наставе у некој од држава Западне Европе или чак на неком другом континенту. Ово могу да потврдим својим личним искуством и мислим да је управо ово специфичност нашег локалног огранка.
6. За крај, шта бисте поручили нашим студентима у држави у којој се налазите и у којој ћете водити нови огранак?
Студенте који су већ у Мађарској замолио бих да нам се придруже у што већем броју и да ако на било који начин могу да допринесу овој заједници то и учине.
Позив за учеснике/це националне конференције „Млади у покрету“
Организација српских студената у иностранству, у оквиру пројекта „Млади у покрету“, организује једнодневну конференцију о мобилности младих, дана 26. новембра, у хотелу „88 rooms“ у Београду.
Конференција има за циљ окупљање младих људи из читаве Србије, са и без искуства у програмима академске или друге мобилности, који ће заједно са присутним представницима/цама релевантних институција и организација цивилног друштво говорити о стању и унапређењу мобилности младих из Србије. Задатак свих присутних биће креирање јединствених препорука у области мобилности, које ће бити прослеђене свим актерима који се баве овом темом. Кроз заједничку, отворену и продуктивну дискусију желимо да конференције допринесе не само изградњи поверења и сарадње између младих, цивилног и државног сектора, већ и унапређењу општих услова учешћа младих у различитим видовима студентских и стручних размена, као и програмима основних, мастер и докторских студија на престижним европским и светским универзитетима.
Прочитај више
Ако си спреман/на да активно допринесеш дискусији, ентузијастичан/на да будеш део важних прича и заинтересован/на за ову тему, пријави се!
● Млади узраста од 15 до 30 година и појединци, могу се пријавити путем овог линка.
● Представници/е организација цивилног друштва и друге заинтересоване стране могу се пријавити путем овог линка.
Пријаве су отворене до 10. новембра, у 23:59 часова.
Учесницима ван Београда биће покривени путни трошкови у висини цене повратне аутобуске карте од места пребивалишта до Београда. Додатно, биће им обезбеђен смештај у хотелу „88 rooms“ ноћ пред конференцију.
Свим учесницима биће обезбеђени материјали за рад, ручак на дан конференције, као и освежење током кафе паузе.
Пројекат „Млади у покрету“ спроводи Организација српских студената у иностранству уз финансијску подршку Министарства омладине и спорта Републике Србије.
Основан огранак ОССИ Аустралија! – Интервју са Николом Илиевским
Када маштате о нечему далеком, докле најдаље досежу Ваше мисли? Ако је Ваш одговор Аустралија, онда се припремите да заједно са нашим новим локалним огранком ОССИ Аустралија упознате чари студирања у Аустралији. Никола Илиевски, председник овог локалног огранка, поделио је са нама своја размишљања о новооснованом огранку, начину студирања у Аустралији, али и почетне планове за ОССИ Аустралија!
Николи желимо да све што замисли и оствари!
Прочитај више
Изабрани сте за председника новог локалног огранка у Аустралији - осећате ли огромну одговорност већ сада?
Цена успеха је одговорност, а само звање председника повлачи са собом пуно труда, рада и организације како би се оправдала сврха постојања овог огранка. Задовољство ми је да представљам једну групу људи са заједничким циљем у једној држави као што је Аустралија и свакако је одговорност велика у самом старту.
Локални огранци су најважнији за ОССИ, сваки од њих доноси нешто ново и уноси другачију енергију, шта очекујете од рада на подизању и унапређењу мреже наших студената у Аустралији?
Циљ ми је пре свега упознавање што више српских студената у Аустралији са програмом и радом ОССИ-ја и ширењем локалних заједница с обзиром да је Аустралија огромна држава чији су градови удаљени неколико хиљада километара, те је међусобно дружење и окупљање студента из различитих градова отежано. Очекујем да реклама одради своје и да у што краћем року окупим што већи број студената.
На чему ћете се првенствено фокусирати у раду у наредном периоду?
Главни фокус ће бити, као што сам поменуо, на окупљању студената и ширењу мреже, а касније ћу се фокусирати на организовање редовних дружења и развијање традиције која ће се, надам се, наставити кроз генерације српских студената који буду студирали у Аустралији. Такође бих се фокусирао на рекламирање огранка у Србији како бих помогао што већем броју будућих студената да се опробају на иностраним студијама.
Шта видите као потенцијалне препреке за добар рад локалног огранка?
Највећа препрека овог огранка ће свакако бити услови и неприступачност с обзиром на то да је Аустралија велика земља и да ће дружења студената из Сиднеја и Перта, на пример, бити скоро па немогућа ако се узму у обзир и личне обавезе и свакодневне активности појединаца. Надам се да ћемо и за то наћи решење у виду подршке наше Амбасаде или Конзулата.
По чему је специфично студирање у Аустралији?
- Студирање у Аустралији је много сличније српским средњим школама по структури, него факултетима. Присутност на предавањима је обавезна с обзиром на то да закон о имиграцији налаже да студент мора да има минимум 80% присуства на факултету да би задовољио услове и одржао своју студентску визу. С друге стране предавања су ретка (3 до 4 дана у недељи) и студенти имају чак и до 4 слободна дана у недељи када немају предавања на факултету. Испити се одржавају на половини семестра (тзв. "midterms") и на крају семестра (тзв. "finals"), тако да студент нема могућност да испит одлаже за "други рок" као што је пракса на нашим факултетима. Такође су предавачи углавном људи са дугогодишњом искуством рада у пракси на том пољу, па су предавања занимљивија јер нема класичног учења из књиге већ професори и предавачи с вама деле лична искуства.
За крај, шта бисте поручили нашим студентима у држави у којој се налазите и у којој ћете водити нови огранак?
Желео бих да оформимо заједницу која ће да траје и након завршетка студија и надам се међусобном пријатељству које ће трајати годинама. Препоручујем свима учешће у активностима које будемо организовали како бисмо се што боље упознали и што више дружили, али и помагали међусобно уколико је потребно.
Кратка биографија Николе Илиевског:
- Завршио је "Правно-пословну школу Ниш" на смеру финансијски администратор са одличним успехом.
- У току школовања, био је један од четворо изабраних од преко 500 кандидата за похађање програма размене ученика коју финансира "US State Department", Америчко федерално извршно одељење за спољну политику и међународне односе.
- Године 2015/16. провео је 10 месеци на размени ученика у савезној америчкој држави Канзас, и том приликом похађао је средњу школу "Labette County High School"
- По завршетку средње школе отпочиње студије на "SP Jain School of Global Management", индијском универзитету смештеном у три финансијска центра - Сингапур, Дубаи, Сиднеј, на програму за пословне студије са спезијализацијом за финансијске послове. Прву годину студија завршава у Сингапуру 2017/18. године, а другу годину студија бива прихваћен на још једном програму размене студената, те први семестар завршава на универзитету "ESADE Business School" у Барселони, Шпанија, док други семестар завршава у Дубаију, Уједињени Арапски Емирати.
-Тренутно се налази у Сиднеју где ће 2021. године дипломирати.
Фејсбук страница- ОССИ Аустралија
Фејсбук група
Уколико желите да се прикључите мрежи наших студената у Аустралији, можете контактирати Николу путем мејла
n.ilievski@ossi.rs
Основан огранак ОССИ Канада! – Интервју са Стефаном Петровићем
Стварајући нове огранке широм света, ОССИ надилази просторну удаљеност и настоји да свако од наших студената у свету има контакта и са члановима наше организације. Отишли смо хиљаде километара далеко и стигли до Канаде како бисмо покренули локални огранака Канада. Стефан Петровић, председник локалног огранка Канада, истакао је да је његова највећа жеља да окупи што већ број наших студената, али да је уједно и свестан величине Канаде и немогућности да сви буду присутни приликом сваког окупљања. Желимо Стефану пуно среће и незаборавне успомене заједно са ОССИ Канадом!
Прочитај више
Изабрани сте за председника новог локалног огранка у Канади - осећате ли огромну одговорност већ сада?
Свакако, оваква позиција доноси велике одговорности и обавезе, посебно узимајући у обзир величину Канаде и разуђеност становништва широм земље. Ипак, гледам на то само на као један изазов и препреку коју морамо савладати као огранак. Са друге стране, велики је благослов што имам прилику да комуницирам са колегама наше националности и стичем слику о студирању у другим образовним институцијама у Канади.
Локални огранци су најважнији за ОССИ, сваки од њих доноси нешто ново и уноси другачију енергију, шта очекујете од рада на подизању и унапређењу мреже наших студената у Канади?
Очекујем добар одзив од стране колега. С обзиром на то да је број српских студената у Канади заиста велики, а недостатак је био непостојање организације српских студената, верујем да ће велики број колега бити заинтересован за прикључивање раду нашег огранка. Такође, очекујем добру сарадњу са осталим огранцима, првенствено са америчким због његове величине и близине.
На чему ћете се првенствено фокусирати у раду у наредном периоду?
Првенствено ћу се фокусирати на окупљање што већег броја чланова и у договору са њима креирати стратегију за даљи развој огранка.
Шта видите као потенцијалне препреке за добар рад локалног огранка?
По мом мишљењу, највећа препрека је величина земље, и немогућност састајања великог броја чланова који нису из Онтарија. Свакако ћемо пробати да останемо у контакту са члановима широм земље и да укључимо све у догађаје и дешавања у будућности.
По чему је специфично студирање у Канади?
Канада је, генерално, специфична јер је спој британске и америчке културе. То се преноси и на студије тако да је систем студирања, по мом мишљењу, нека унија болоњског и колеџ система. Такође, велики део студија проводите окружени снегом, нешто што нећете видети у већини других земаља.
За крај, шта бисте поручили нашим студентима у држави у којој се налазите и у којој ћете водити нови огранак?
Свим нашим студентима у Канади желим срећу у овој школској години и у наставку студија. Не устручавајте се да ме контактирате како бисте добили било какву информацију о студирању у Канади. Надам се да ћу имати прилику да вас упознам и да сарађујем са вама у будућности.
Кратка биографија Стефана Петровића:
- Завршио природно-математички смер Гимназије Краљево са највишим оценама.
- 2015. године добио стипендију A-SMYLE програма финансираног од стране Стејт Департмента Сједињених Америчких Држава. Школску годину 2015/16 провео у Форт Вејну, држава Индијана на размени преко поменутог програма.
- Тренутно, студент друге године основних студија на Универзитету Јорк (York University), Ласонд факултета за инжењеринг (Lassonde School of Engineering), смер Компјутерска безбедност (Computer Security).
- Течно говори енглески и француски језик.
Фејсбук група- ОССИ Канада
Уколико желите да се прикључите мрежи наших студената у Канади, можете контактирати Стефана путем мејла
s.petrovic@ossi.rs
Почиње онлајн кампања „Крени и ти“
У оквиру пројекта „Млади у покрету“ ОССИ реализује онлајн кампању „Крени и ти“, која има за циљ подизање свести опште популације, а нарочито младих, о програмима студирања и стипендирања доступним студентима/кињама из Србије.
Прочитај више
Од понедељка, 21. октобра, све до краја 2019. године кампању ћемо спровести на друштвеним мрежама Фејсбук и Инстаграм, и путем интерактивних и занимљивих садржаја те информисати о студијама у иностранству, а надамо се и мотивисати да се пријавиш за неки од многобројних студијских програма и упловиш у незаборавно искуство.
Поред друштвених мрежа, радићемо и на успостављању сарадње са омладинским медијима (електронским и штампаним), како бисмо досегли што већи број младих у Србији.
Прати нас редовно у наредним недељама и месецима, јер ти припремамо следеће посластице:
• Промо недеља „Крени и ти...на Еразмус+“ (од 21. до 27. октобра)
• Промо недеља „Крени и ти...на основне студије“ (од 28. октобра до 3. новембра)
• Промо недеља „Крени и ти...на мастер студије“ (од 4. до 10. новембра)
Поред овога, имаћеш прилику да чујеш и идејне креаторе база „пОССИбилити“ и „пОССИбилити еду“ кроз репортаже које ћемо направити, као и разлоге због којих смо одлучили да направимо јединствени претраживач програма студирања и стипендирања („пОССИбилити еду“), који ћемо званично лансирати у новембру 2019. године, на великој конференцији „Млади у покрету“. Чућеш зашто смо одлучили да правимо ову обједињену базу података, чему она служи и на који начин може да ти помогне у креирању твоје академске будућности. Такође ћемо ти спремити и посебну репортажу о искуствима студената из иностранства и са различитих програма мобилности.
Зато запрати ОССИ на Фејсбуку и Инстаграму и очекуј корисне и занимљиве информације!
Пројекат „Млади у покрету“ спроводи Организација српских студената у иностранству, уз финансијску подршку Министарства омладине и спорта Републике Србије.
Конкурс за активне члановe
Организација српских студената у иностранству (ОССИ) објављује конкурс за активне чланове.
Прочитај више
На конкурсу тражимо појачање у сектору за маркетинг и односе с јавношћу, сектору за локалне огранке и сектору за унутрашње послове.
Ко може да се пријави? Конкурс је отворен за све студенте и ученике 4. године средње школе!
До кад траје конкурс? До 10. октобра. Зато, пожури са пријавом!
Где могу да се пријавим? Овде http://bit.ly/2mrPMxj !
У оквиру Сектора за маркетинг и односе са јавношћу, тражимо студенте који би се прикључили тиму за друштвене мреже, тиму за односе са јавношћу, аудио-визуелном тиму и ИТ тиму.
СЕКТОР ЗА МАРКЕТИНГ И ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ - тим за друштвене мреже
Уколико желиш да постанеш део тима за друштвене мреже, од тебе очекујемо одговорност, креативност, ажурност, маштовитост, иницијативу, комуникативност, самосталност и амбициозност. Пожељно је, али не и неопходно, да имаш искуство из области маркетинга и промоције на друштвеним мрежама, као и да познајеш рад у програмима за обраду фотографија. Твоја задужења ће бити управљање и вођење друштвених мрежа, осмишљавање и креирање садржаја и промоција наших догађаја и пројекта. Тимски дух и способност адаптације тимском раду су неопходни ако желиш да постанеш члан овог тима.
СЕКТОР ЗА МАРКЕТИНГ И ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ - тим за односе с јавношћу
Особе које желе да своје место пронађу у овом тиму, неопходно је да поседују особине као што су одговорност, ажурност, комуникативност, предусретљивост и доступност. Твоја задужења ће бити да прикупљаш и израђујеш универзалне базе медија и да је редовно ажурираш, да комуницираш са медијима и радиш на промоцији ОССИ-јевих активности, да пишеш званична саопштења за јавност и друге дописе у име Организације или неког њеног сектора. Наравно, неопходни су тимски дух и способност рада у тиму, а пожељно је претходно искуство у ПР сектору, али не и неопходно.
СЕКТОР ЗА МАРКЕТИНГ И ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ - тим за аудио-визуелни садржај
Члановима овог тима не треба да мањка одговорности, креативности, ажурности и логичког размишљања. Такође очекујемо заинтересованост за стварање јединственог садржаја, дизајн, фотографију, видео и монтирање видео снимака. Тимски дух и способност рада у тиму, као и поштовање и испуњавање договорених рокова за израду материјала су неопходни. Од тебе очекујемо и жељу за истраживањем, осмишљавање новог и самоиницијативност, као и самосталност. Потребно је и да познајеш рад у програмима: Фотошоп, Премијер, Илустратор и сл, јер ће твоја задужења бити израда и креирање медијског садржаја за Организацију, пројекте, догађаје и њене профиле на друштвеним мрежама. Поред тога, твоја задужења ће бити и да комуницираш са осталим члановима сектора.
СЕКТОР ЗА МАРКЕТИНГ И ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ - ИТ тим
Уколико си отворен за нова искуства и знања, комуникативан/а си и спреман/а за рад у тиму, дисциплинован/а и поштујеш рокове, на правом си месту. Поред ових особина, потребно је и да имаш програмерско знање и неопходне аналитичке вештине, као и одговарајућу школу/факултет. Тражимо особу која познаје рад у програмским језицима и упозната је са израдом и одржавањем веб сајта и база података.
СЕКТОР ЗА УНУТРАШЊЕ ПОСЛОВЕ – Ниш и Нови Сад
Новосадском тиму је потребно појачање, како би повећали број наших активности у Новом Саду. Такође, желимо да оснујемо тим у Нишу и проширимо нашу мрежу и на тај град. Уколико завршаваш средњу школу или студираш у Новом Саду или Нишу, желиш да упознаш нове људе и стекнеш искуство, на правом си месту. Потребно је да поседујеш комуникационе и организационе способности, да будеш одговоран и да знаш како да управљаш временом. Као члан овог тима, твоја задужења би била пружање логистичке помоћи при организовању догађаја у поменутим градовима, организовање трибина и презентација о студијама у иностранству и активно учешће у пројектима Организације. Поред ова три главна задатка, чланови тима треба да склапају сарадње са другим студентским организацијама у граду и пружају консултације студентима који планирају да своје школовање наставе у иностранству. Наравно, тимски дух се подразумева.
СЕКТОР ЗА ЛОКАЛНЕ ОГРАНКЕ – Мађарска, Пољска, Кина, Аустралија
Као што већ знаш, ОССИ је основао 21 локални органак и непрестано се шири. Како бисмо даље радили на умрежавању, потребни су нам студенти који се школују у Мађарској, Пољској, Кини или Аустралији и који желе да учествују у оснивању огранака у овим државама и ту окупљају српске студенте. Потребно је да поседујеш лидерске способности, да будеш одговоран/а, комуникативан/а и ажуран/а. Као члан сектора, био би задужен/а за организовање студентских окупљања, пружање помоћи и консултација студентима који желе да се школују у тој држави, као и за помоћ новопристиглим студентима. Уз то, учествоваћеш у изради брошура у оквиру које ће бити представљене стипендије за школовање у тој држави и склапати сарадњу са другим студентским организацијама.