Новости
Редовни избори 2019
На основу чланова 33, 34, 36, 39 и 40 Статута Организације српских студената у иностранству (ОССИ) усвојеног на седници Скупштине ОССИ-ја 10. јула 2018. године, Секретаријат Организације српских студената у иностранству (ОССИ) сачињен од Александра Љубомировића на месту председника, Катарине Грек на месту потпредседника, Ирине Тарбук на позицији директорке сектора за маркетинг и односе са јавношћу, Саре Кљајић, в.д. директорке сектора за локалне огранке, Ане Стамболић, в.д. директорке сектора за финансије и правне делатности, Сташе Станковић, в.д. директорке сектора за унутрашње послове и Николе Костића, в.д. ревизора ОССИ-ја, расписује редовне Изборе за чланство у Секретаријату Организације српских студената у иностранству (ОССИ).
Прочитај више
Избори се расписују за следеће позиције:
1. Председник
2. Директор сектора за маркетинг и односе са јавношћу
3. Директор сектора за финансије и правне делатности
4. Директор сектора за локалне огранке
5. Председник надзорног одбора
УСЛОВИ ЗА КАНДИДАТУРУ НА ИЗБОРИМА 2019. ГОДИНЕ:
1. Кандидат мора да буде РЕДОВАН студент у иностранству (основне, мастер или докторске студије) и уз пријавна документа треба да достави потврду о редовном студирању
2. Кандидат мора претходно да испуњава 6 месеци искуства рада у ОССИ-ју (у оквиру глобалне мреже или у оквиру локалних огранака)
ПРИЈАВНА ДОКУМЕНТА:
1. Биографија кандидата писана у ТРЕЋЕМ лицу (Пера Перић рођен је…студирао је…радио је праксу у…поред студија интересују га још и…итд.)
2. Фотографија кандидата (искључиво портрет, ниједна друга фотографија се неће уважити)
3. Јасно назначена функција за коју се кандидат пријављује у пријавном мејлу
4. Кратак текст од 250 до 300 речи као одговор на питање ,,Зашто себе сматраш адекватним кандидатом за изабрану функцију у оквиру Секретаријата ОССИ-ја?”
СВА ПРЕТХОДНО НАВЕДЕНА ДОКУМЕНТА КАНДИДАТ МОРА ДА ДОСТАВИ ПУТЕМ СЛЕДЕЋЕГ МЕЈЛА prijavise.izbori2019@gmail.com ДО 15. ЈУЛА 2019. (23:59)
НИЈЕДНА НАКНАДНА ПРИЈАВА СЕ НЕЋЕ УВАЖИТИ!
НАПОМЕНА 1:
Особе које тренутно чине Секретаријат ОССИ-ја и биле су на функцији у оквиру два мандата немају право кандидовања (један мандат, према Статуту, траје 2 године). Особе које имају један мандат или мање имају право да се поново кандидују.
НАПОМЕНА 2:
Потпрепредсеника ОССИ-ја предлаже председник ОССИ-ја на Редовној седници Скупштине, након завршетка избора.
НАПОМЕНА 3:
Резултате избора и изгласане кандидате такође ће морати да одобри Скупштина ОССИ-ја.
Ради повећања транспарентности избора, насумично су изабране особе које ће водити рачуна о валидности и исправности избора. Оне ће се такође ангажовати око пребројавања глацова.
НАДЗОРНИ ТИМ ИЗБОРА ЧИНЕ:
1. Maша Бубало
2. Мила Лукић
3. Никола Никшић
Након 15. јула, уследиће кампања која ће трајати укупно две седмице, са завршетком у петак 26. јула у 18:00 часова када ће наступити предизборна тишина. Избори почињу у суботу 27. јула у 10 часова и завршиће се у недељу 28. јула у 18 часова. Гласање ће бити обављено путем новог сајта, па је самим тим потребна поновна регистрација чланова.
ПРАВИЛА ГЛАСАЊА НА ИЗБОРИМА
● Право гласа имају само чланови ОССИја (активни и пасивни)
● Чланови не могу да гласају за кандидата који студира у истој држави где и они.
● Сваки члан може гласати само једном.
● Није могуће гласати за само једног кандидата који се пријавио за одређену позицију, већ сваки члан мора изабрати по једног кандидата за сваку позицију.

Oснован огранак ОССИ Шпанија! – интервју са Оливером Кнежевић
Како нам се мрежа константно шири, трудимо се да подржимо иницијативе које долазе са свих страна света.
Прочитај више
Оснивање ОССИ Шпаније дошло је спонтано и као одговор на све већи број наших студената који се опредељују за студирање у овој земљи. Том приликом попричали смо са Оливером Кнежевић, која активно учествује у подизању овог локалног огранка.
Изабрани сте за председника новог локалног огранка у Шпанији – осећате ли огромну одговорност већ сада?
Да, осећам велику одговорност као председник новог локалног огранака у Шпанији. За мене је велика част да могу да представљам наше студенте у Шпанији и да им олакшам њихов боравак у Шпанији.
Локални огранци су најважнији за ОССИ, сваки од њих доноси нешто ново и уноси другачију енергију, шта очекујете од рада на подизању и унапређивању мреже наших студената у Шпанији?
Оно што очекујем од рада на подизању и унапређивању мреже наших студената у Шпанији јесте да што всие српских студената који дођу у Мадрид буду боље информисани о студијама и животу и у земљи. Такође се надам да ће ОССИ Шпанија моћи да буде место где ћемо моћи да се дружим и стекнемо нова познанства и искуства.
На чему ћете се првенствено фокусирати у раду у наредном периоду?
Мој фокус у раду у наредном периоду ће бити на томе да организујемо прва окупљања и да се проширимо са члановима локално.
Шта видите као потенцијалне препреке за добар рад локалног огранка?
Јако сам позитивна у односу на рад нашег новог локалног огранка у Шпанији. Једину препреку сматрам то што наши студенти нису још увек одкрили чари Шпанија као земље за студирање. Српских студентана нема много у Шпанији у односу на друге земље, тако да бих волела да видим висе наших студента у овој прелепој земљи. На тај начи би исмо могли да ојачамо нашу мрежу студената у Шпанији.
По чему је специфично студирање у Шпанији?
Оно по чему је специфично студирање у Шпанији јесте да је број студија на енглеском минималан, тако да за студирање у Шпанији у већини случајева је потребно познавање шпанског језика. Добра старна је то што избор шпанских курсева на универзитетима и у прватним школама је велики, и ти је једниствена прилика да научите један нови језик и културу. Образовни систем у Шпанији је тадође специфичан зато што лако можете да изаберете било које студије без обзира на вашу предходну специализацију на основним студијама. Вредно је поменути исто да школарина у Шпанији је много јефтинија него у већини земаља у Западној Европи.
За крај, шта бисте поручили нашим студентима у држави у којој се налазите и у којој ћете водити нови огранак?
Моја порука нашим студентима у Шпанији јесте да Шпанија је одличан избор за студирање. Искористите експертизу врхунских универзитета и топ професора. Уживајете у јединственом опуштеном амбијенту Шпаније са топлом климом и насмејаним народом. Наравно, не заборавите да искористите прилику да узменте једно од многобројних курсева шпанског језика који се пружа на сваком университету као и у приватним школама.
Кратка биографија Оливере Кнежевић
Оливера студира политичке науке и тренутно се налази у првој години мастер студија.
Она живи и Мадриду.
Похађа Универзитет Карлос 3 у Мадриду.
Завршила је праксу у невладиним организацијама Amnesty International и УНИЦЕФ-у у Ослу.
Говори енглески, норвешки и шпански и поседује основна знања италијанског језика.
Поново почиње са радом ОССИ Грчка! – интервју са Ђорђем Стојановићем
ОССИ Грчка поново наставља са радом! Следи период поновног покретања овог локалног огранка, као и рада на његовом побољшању и ширењу мреже. Том приликом, разговарали смо са Ђорђем Стојановићем који се тренутно налази на студијама у Солуну и активни је члан ПР тима ОССИ-ја.
Прочитај више
Поверен вам је задатак да поново активирате ОССИ Грчку – осећате ли огромну одговорност већ сада?
Искрено да. Осећам јако велику одговорност, посебно с обзиром да моје студије у Грчкој су биле поприлично спонтане и није био неки година унапред планиран пројекат, тако да морам поприлично да истражујем за потребе нових студената.
Локални огранци су најважнији за ОССИ, сваки од њих доноси нешто ново и уноси другачију енергију, шта очекујете од рада на подизању и унапређивању мреже наших студената у Грчкој?
Поред тога што ће то бити још једна карика у продуктивном ланцу, мислим да ће помоћи пре свега у „отварању очију“ студентима о могућностима које за студије и каријеру нуди једна веома блиска земља.
На чему ћете се првенствено фокусирати у раду у наредном периоду?
На придобијање података о стипендијама и мастер студијама, а потом и на прикупљање искуства студената ради указивања на могућности које студије у Грчкој нуде. Поред стипендија за мастер, посебан фокус ће бити на стипендије за основне студије, јер мислим да могу бити јако корисне, посебно потенцијалним студентима са југа Србије.
Шта видите као потенцијалне препреке за добар рад локалног огранка?
Пре свега, на првом месту грчку администрацију, која је поприлично хаотична и попричилно често мења правила и често један службеник/ца може да блокира цео систем. Потом, моје (тренутно) не знање Грчког и то што сам на једногодишњем програму (што је и најмањи проблем, јер планирам да останем у контакту са овом земљом и Аристотеловим универзитетом).
По чему је специфично студирање у Грчкој?
Оно што је најспецифичније за студирање у Грчкој је што је Грчка једна нама јако блиска земља, где ће се студент након краћег временског периода осетити као код куће.
За крај, шта бисте поручили нашим студентима у држави у којој се налазите и у којој ћете поново покренути огранак?
Да искористе максимум што Грчка може да им пружи, што по питању образовања и каријере што по питању живота. Са једне стране, као што сам већ рекао, Грчка је јако блиска земља Србији и самим тим отвара бројне могућности за сарадњу. Са друге стране, као и свака медитеранска земља, пружа разне могућности за уживање. На крају, спиритуално-маркетиншки део. Атина је град Платонове Академије и колеква демократије, филозофије и културе а Солун је град Аристотела и Светих Ћирила и Методија, оснивача словенске науке и писмености. Леп је осећај бити у колевци одакле је све потекло.
Кратка биографија Ђорђа Стојановића:
Ђорђе је завршио основне студије из области етнологије и антропологије на Филозофском факултету у Београду 2017. године, након којих је завршио мастер студије из исте области такође на Филозофском факултету.
Тренутно на Аристотеловом универзитету у Солуну ради мастер из области дигиталних медија, комуникације и новинарства. Говори енглески и шпански језик.
Завршио је практикум+програм обуке за кустосе при Музеју афричке уметности.
ФЕЈСБУК ГРУПА – ОССИ ГРЧКА
Уколико желите да се прикључите активирању мреже наших студената у Грчкој, можете контактирати Ђорђа путем мејла: djordje_bg@yahoo.com
Светионик знања 2018-2019 – интервју са победницима из Лесковца
У периоду од 1. до 3. фебруара на Златибору, одржано је финале и затварање другог по реду Светионик знања, једног од највећих пројеката за средњошколце широм Републике Србије.
Прочитај више
Пројекат „Светионик знања, који спроводи Организација српских студената у иностранству (ОССИ), а финансира Министарство омладине и спорта, односи се на образовање и васпитање и обуку младих.
Пројекат представља такмичење 60 средњошколаца, треће и четврте године, из 15 градова Србије: Београд, Ваљево, Варварин, Вршац, Кикинда, Краљево, Лесковац, Мајданпе, Ниш, Нови Пазар, Нови Сад, Пирот, Уб, Чачак и Шабац.
Уз стручно вођење координатора из партнерске организације, ментора из иностранства и алумни ментора, тимови су осмишљавали пројекте из једне од пет области: Култура и уметност, Екологија, Друштвена одговорност и активизам, Спортска култура и Туризам.
Финале пројекта је званично отворио Државни секретар за омладину и активизам, господин Дарко Станић.
Победник је изабран путем гласова стручног жирија и гласова публике.
Чланове стручног жирија су чинили Срђан Обреновић испред Erste Bank Srbija, Урош Радоњић испред Delhaize Srbija, Ема Степановић и Вања Млађеновић испред Разливалишта и Тијаго Фехејра испред Србије за младе.
Победник овогодишњег пројекта је тим из Лесковца, који је освојио срца жирија а и публике својом феноменалном презентацијом пројекта „Лесковачки крај у средњем веку“.
Тим чине ученици четвртог разреда средње школе Милан Миленковић, Александар Миловановић, Анђела Мицић и Јован Матић, на челу са координаторима Александром Стојановићем и Иваном Цветковић.
У наставку можете прочитати интервју са Миланом, Александром, Анђелом и Јованом и њиховом искуству са пројекта.
Како си сазнао/ла за Светионик и шта те је навело да се пријавиш?
Милан: За пројекат Светионик знања сам сазнао од координатора Канцеларије за младе када сам попуњавао формулар за добитника Октобарског признања Града Лесковца. Он ми је објаснио о каквом се пројекту ради и послао ми формулар за пријаву.
Шта бисте издвојили у вези Светионика?
Александар: Поред неминовног стицања знања у писању пројеката, издвојио бих свакако стварање нових познанстава и формирање група младих људи који су друштвено активни у својим заједницама и добијање нових могућности за међуградску сарадњу са активистима. Издвојио бих свакако наше координаторе, Александра и Ивану, који су од самог почетка пружали подршку нама и нашој идеји.
Анђела: Издвојила бих тим организатора који су изванредно одрадили свој посао и мотивисали екипе и били крајње одговорни до краја затварања Светионика 2019.
Да ли сматрате да вам је Светионик пружио нова сазнања и помогао да развијете неке нове вештине?
Александар: Помогао ми је да још више усавршим технику јавног наступа и пружио ми је прилику да пред озбиљним жиријем и заинтересованим аудиторијумом јасно представимо циљеве нашег пројекта.
Колико вам је било потребно да смислите победнички пројекат и шта вас је навело да баш то изаберете?
Милан: Од завршетка теоријског семинара на Дивчибарама, почели смо да размишљамо како би могли да конкретизујемо идеје везане за тему туризма, јер нам је првобитна идеја изгледала преопширно. Онда смо решили да се ограничимо на период средњег века, јер Лесковац са околином заиста има шта да понуди што се тиче те епохе, а сматрамо да је тај туристички потенцијал недовољно искоришћен. Пројекат смо поделили у три фазе: прављење макете, сајта и посета дестинацијама из средњег века као последњу фазу.
Шта вам значи победа на Светионику и који су ваши планови за даље?
Александар:Ах та победа… Лако је причати о победи након завршеног семинара, међутим пут до победе није био нимало лак, нарочито када је реч и о јако озбиљној и јакој конкуренцији. Уложили смо неколико месеци озбиљног рада како би у потпуности испланирали не само пројекат, већ и презентацију и кренули да преговарамо о самој реализацији истог. Победа као таква донела је неку врсту бенефита у нашу локалну заједницу и наш пројекат је добио медијску пажњу и добили смо могућност да посетимо важне установе у граду које би нам додатно помогле у реализацији. Победа је такође била круна већ низа обављених омладинских пројеката које смо одрадили Милан и ја у нашој локалној заједници и дала нам велики подстицај и мотивацију да у наредном периоду радимо још боље.
Да ли постоји нешто што бисте променили у вези Светионика?
Јован: Не бих мењао нешто пуно у вези Светионика јер ми се семинар допао, будући да је имао теоријски део где они који немају знања о писању пројекта могу да слушајући предавања стекну позадину о томе како написати добар пројекат. Једино бих продужио број дана на семинару.
Да ли бисте поручили нешто будућим генерацијама Светионика знања?
Анђела: Препоручила бих да имају слогу у тиму и да се све гради на договору, да се редовно организују по питању састанака, као и да лепо осмисле цео пројекат.
Јован:Будућим полазницима бих препоручио да се више друже и да стекну што већи број пријатеља из разних делова земље.

Основан огранак ОССИ Норвешка! – Разговарали смо са Нином Зорић
Протекла година била је једна од најуспешнијих за ОССИ и поставила је темељ за будуће значајне пројекте и идеје. Локални огранци су одувек били приоритет ОССИ-ја и њихово оснивање као и активности подједнако су важне за све наше студенте у иностранству
Прочитај више
Крајем прошле године, основан је још један локални огранак – на самом северу европског континента, ОССИ је ударио темељ новој причи која тек треба да испише нова поглавља у историји организације. Основан је локални огранак у Норвешкој.
Како бисмо сазнали нешто више о плановима идејама, мотивацији и самом оснивању ОССИ Норвешке, разговарали смо са новоизабраном председницом, Нином Зорић, која је била више него вољна да нам одговори на неколико питања.
Изабрана си за председницу новог локалног огранка у Норвешкој – осећаш ли огромну одговорност већ сада?
Бити председник ОССИ локалног огранка у Норвешкој је изузетна част, али и озбиљна одговорност; утолико више што је огранак у Норвешкој новооснован. Радујем се свим изазивима који ми следе, и даћу све од себе да оправдам поверење које ми је указано.
Локални огранци су најважнији за ОССИ, сваки од њих доноси нешто ново и уноси другачију енергију, шта очекујеш од рада на подизању и унапређивању мреже наших студената у Норвешкој?
Очекујем да кроз дружење и сусрете учврстимо мрежу студената који желе да дођу у Норвешку на праксу/усавшавање, нас који већ студирамо/радимо у иностранству као и студената који су се из Норвешке вратили у Србију. Потрудићемо се да помогнемо нашим студентима при одласку на студије у иностранство, презентујемо српску културу страним народима и подстичемо стварање услова за повратак студената у Србију након усавршавања
На шта ћеш се првенствено фокусирати у раду у наредном периоду?
За почетак, фокусирани смо да укључимо што више студената у рад нашег огранка, да се умрежимо и усталимо редовне састанке. Дугорочни циљ је да остваримо регуларну сарадњу са локалним компанијама у Норвешкој, које би подржале стручне праксе за наше студенте.
Шта видиш као потенцијалне препреке за добар рад локалног огранка?
Не видим препреке, видим само изазове; а један од тренутних изазова је да окупимо довољан број чланова који би активно и озбиљно учествовали у раду организације.
По чему је специфично студирање у Норвешкој?
Студије у Норвешкој су бесплатне, али квалитет образовања је изузетно висок. У Норвешкој студенти имају феноменалну прилику да остваре своје циљеве и амбиције. Такође, атмосфера на универзитетима је неформална, професори су веома приступачни и односе се према студентима као себи равнима. Поред врхунског стручног кадра, технички услови за студирање су фантастични. Ово је посебно од значаја за студенте који се баве научним радом из области природних наука (биологија, медицина, фиѕика, хемија и слично).
За крај, шта бисте поручили нашим студентима у држави у којој се налазите и у којој ћете водити нови огранак?
Живот је суров, и у њему успевају само упорни и истрајни. Они, који из било ког разлога не искористе своју шансу као група, или као појединци, можда ће наћи добре изговоре за то, али ће остати ван игре. Зато, немојте да будете лењи, покрените се и прикључите раду ОССИ-ја.
Кратка биографија председнице ОССИ Норвешке:
Нина тренутно ради као клинички ембриолог и бави се истраживањем из области вантелесне оплодње у Rikshospitalet, главном и најутицајнијем клиничком центру Скандинавије.
Претходно је докторирала генетику у Норвешкој. Након доктората завршила је специјализацију на Универзитету Оксфорд, где је заслужила престижну награду за најбољи истраживачки пројекат 2018. године.
Нина је проглашена за једног од најустешнијих студената у класи 2018 на Медицинском факултету Универзитета у Оксфорду, смеру клиничка ембриолгија.
Од страних језика говори енглески и норвешки, а у слободно време чита и свира клавир.
Уколико сте заинтересовани за студије у Норвешкој или желите да се прикључите раду новог локалног огранка можете контактирати Нину путем мејла: n.zoric@ossi.rs
Основана ОССИ Шведска! – Интервју са Невеном Шљивић и Јеленом Мишић
Ако сте мислили да нам се прича о локалним огранцима завршила са Словенијом, погрешили сте.
Прочитај више
Наиме, крајем прошле године основана је и ОССИ Шведска, а наше саговорнице које ће предводити нови локални огранак, Невена Шљивић и Јелена Мишић, одговориле су нам том приликом на неколико питања.
Изабрани сте за председнице новог локалног огранка у Шведској – осећате ли огромну одговорност већ сада?
Врло сам почаствована због тога и учинићу све што је у мојој моћи да оправдам поверење које ми је указано. Ово посматрам као једно ново искуство и свакако велики изазов” каже Невена.
Јелена се затим надовезала: ,Сматрам да је заиста велика одговорност пре свега започети једну овакву причу у Шведској. Велика одговорност лежи у постављању темена који ће бити надахнуће и инспирација свим наредним генерацијама српских студената који ће искусити шведски образовни систем”.
Локални огранци су најважнији за ОССИ, сваки од њих доноси нешто ново и уноси другачију енергију, шта очекујете од рада на подизању и унапређивању мреже наших студената у Шведској?
,,Од рада очекујем добру сарадњу, размену знања и искустава као и добро дружење. Унапређивање мреже може довести до упознавања са другим студентима, стварање нових идеја и свакако упознавање и ширење знања и културе о Србији”, истиче Невена док је Јелена још једном подвукла значај оснивања мреже наших студената у Шведској: ,,Као неко ко је донедавно мислио да прилично усамљен у Стокхолму а са српским пореклом и на вишем нивоу студија, верујем да је најбитније окупити и информисати барем део српских студената у Шведској. Очекујем да ће сваки следећи корак било каквог вида умрежавања и комуникације бити значајно лакши и театралнији, јер као што сви знамо, добра реч се далеко чује”.
На чему ћете се првенствено фокусирати у раду у наредном периоду?
Јелена нам је рекла да је најважније створити јак визуелни идентитет огранка:,, Да опет истакнем, пре свега бих се фокусирала на маркетингу огранка а затим и на конкретним акцијама. Српска дијаспора у Шведској је и те како добро умрежена и сваки вид интеракције са бројним српским удружењима би помогао раду нашег огранка а све у циљу промовисања српске културне баштине. Такође, волела бих да се огранак фокусира и на умрежавању нас који смо већ у Шведској, студирамо и радимо, са студентима у Србији који намеравају да дођу на праксе или наставе своје студије у Шведској. Овај вид размене информација би доста олакшао студије неким новим генерацијама”.
Невена је додала на то да је проширење групе активних људи свакако приоритетно:,,У наредном периоду рада фокус ће свакако бити на проширење групе како би се што више студената у Шведској придружило ОССИ организацији и на тај начин били у што ближој вези са својом земљом”
Шта видите као потенцијалне препреке за добар рад локалног огранка?
Ни Невена ни Јелена нису могле да наведу ниједну велику препреку, док је Невена споменула да би можда евентуални проблем био недостатак времена повремено, из ралога што студенти имају јако пуно обавеза.
По чему је специфично студирање у Шведској?
,,Из мог угла, студирање у Шведској је забавно, креативно и поучно. Моји утисци су јако позитивни. Професори су јако љубазни и необично је то како се опходе према студентима као према својим пријатељима и увек су вољни да помогну. Темпо студирања уме да буде напоран, али то није ништа необично. Такође ми се допада да се у великој мери комбинује теорија са праксом, тако да у току сваког испита имамо додира са људима који се баве тиме што ми тренутно учимо”, каже Невена.
,,Образовање и студирање у Шведској је доступно апсолутно свима. Много више пажње се посвећује развијању сопственог логичког размишљања о неком феномену и доста практичног искуства се стекне у току студирања. Из угла докторанда могу рећи да је овај ниво студија прилично озбиљан али вам уједно даје много могућности и слободу да креирате свој пут на основу личних интересовања и области којом се бавите. Што се тиче природних наука да не заборавим и изобиље у којем се научна истраживања спроводе, техничка опремљеност института и доступност информација из света врхунске науке” наводи Јелена.
За крај, шта бисте поручиле нашим студентима у држави у којој се налазите и у којој ћете водити нови огранак?
Јелена је имала врло јасну мотивациону поруку: ,,Добродошли! Успех долази онда када напустимо своју сигурну зону. Оно што сам ја научила у току основних студија јесте да ако желиш да идеш брзо, иди сам, ако желиш да идеш далеко, иди заједно! Хајде да се у овоме опробамо заједно!”
Невена је позвала наше студенте у Шведској да се прикључе раду новог локалног огранка: ,,Студентима у Шведској бих поручила да се радо прикључе ОССИ организацији и да их чекају јако занимљива и поучна дружења са другим студентима. Мислим да је ово једна лепа прилика да се стекну нова пријатељства и нова знања”
Кратка биографија Невене Шљивић:
Рођена: 24.05.1997.
Средња школа S:t Botvids Gymnasium, смер: Samhällsvetenskap program (2013 – 2017)
Факултет Södertörns Högskola, смер: IT, medier och design (2017 – / )
Курс:
Немачки језик, факултет: Stockholms universitet (2017 – / )
Језици:
Шведски
Енглески
Шпански – средњи ниво знања
Немачки – почетни
Личне особине/ хоби
Комуникативна, енерегична и флексибилна особа која воли да упознаје нове људе и стално учи нове ствари. У исто време сам структуирана као особа и волим да има контролу над стварима којима се посвећује. Воли тимски рад и нове изазове. У слободно време читам књиге.
У склопу испита имала је сарадњу са страним фирмама, прављење логоа, постера као и комплетног графичког профила.
Кратка биографија Јелене Мишић:
Јелена је тренутно докторант на Одсеку за медицинску биохемију и биофизику на престижном Каролинска Институту у Стокхолму, у Шведској. Бави се митоходријалном биологијом и њено истраживање је фокусирано на митохондријалну генетику, одржање стабилности и репликацији митохондријалне ДНК.
Стипендиста је Фонда за младе таленте Републике Србије ,,Доситеја” за усавршавање у иностранству.
Завршила је основне и мастер студије молекуларне биологије и физиологије на Биолошком факултету, Универзитета у Београду са просечном оценом 10. Радила је на изради своје мастер тезе у Немачкој, на Max Planck Институту за биологију старења у Келну.
Јелена говори течно енглески, споразумева се немачким и тренутно учи шведски језик.
Игра фолклор од малена и јако је поносна на то што је успела да настави са играњем и у Шведској.
Уколико желите да се прикључите раду новог локалног огранка, Невену и Јелену можете контактирати путем мејла:
j.misic@ossi.rs
n.sljivic@ossi.rs
Фејсбук група локалног огранка

Основан огранак ОССИ Словенија! – причали смо са Миленом Недељковић
Негде у исто време када је основан нови локални огранак у Норвешкој, нашли смо још једно упориште недалеко од матице!
Прочитај више
Званично је основан и локални огранак ОССИ Словенија! Већ годинама уназад, Словенија окупља бројне наше студенте, те је логичан след био да се и у Словенији удари темељ стварању новог огранка чији је потенцијал огроман!
Том приликом, разговарали смо са Миленом Недељковић, новоизабраном председницом локалног огранка у Словенији, која нам је одговорила на неколико питања.
Изабрани сте за председника новог локалног огранка у Словенији – осећате ли огромну одговорност већ сада?
Да, наравно. Свесна сам шта ме све чека и колико је то велика одговорност. Установљивање новог локалног огранка захтева пажљиви рад и паметне потезе. Нови огранак мора имати чврсте темеље да би се успешно развио.
Локални огранци су најважнији за ОССИ, сваки од њих доноси нешто ново и уноси другачију енергију, шта очекујете од рада на подизању и унапређивању мреже наших студената у Словенији?
Очекујем развијање огранка у виду повезивања са што већим бројем наших студената, повезивање са српским фирмама у Словенији, очекујем рад на развоју за сада малих пројеката које ћемо развити у складу са потребама које се јављају међу студентима који су у Словенији и оних који су тек пристигли. Такође очекујем да се што више повежемо са разним институцијама у Словенији.
На чему ћете се првенствено фокусирати у раду у наредном периоду?
На развијању огранка у виду систематизације и успостављања јаке и чврсте везе са нашим студентима. Трудићу се, да се првенствено добро повежемо мећусобно, зато да једни другима помажемо, да се дружимо, развијамо нове идеје и на тај начин да развијемо јак огранак.
Шта видите као потенцијалне препреке за добар рад локалног огранка?
За сада видим само потенцијалне прилике. Словенија можда јесте мала земља али има јако пуно потенцијала, људи су отворени за сваку сарадњу. Мислим да ће се препреке појављивати али да ћемо их исто тако успешно решавати.
По чему је специфично студирање у Словенији?
Студирање у Словенији је специфично по томе, да је школовање бесплатно и да вам за студирање није потребан новац на рачуну. Пријемног испита за упис на факултет нема, такође за упис на факултет није потребно знање словеначког. Прехрањивање је могуће у било ком ресторану и мензи у граду на тај начин што сваки студент има субвенцију од државе и плаћа пола цене од укупне цене рачуна, с тим да је у студентски мени укључена супа, салата,главно јело и сладица која је у последње време уместо колача воће. Месечна карта за аутобус је упола мања од укупне цене.. Студирање је могуће на словеначком и енглеском. Постоји студентски сервис преко ког студенти налазе различите студентске послове.
За крај, шта бисте поручили нашим студентима у држави у којој се налазите и у којој ћете водити нови локални огранак?
Поручила бих да буду упорни и да следе своје жеље и снове. Ми ћемо се потрудити да им подршком олакшамо боравак и да их подржимо у свему што замисле. Где год можемо ми ћемо помоћи.
Кратка биографија Милене Недељковић:
Милена Недељковић студира социјалну педагогију на Педагошком факултету у Љубљани,а упоредо завршава Вишу пословну школу.
Бави се волонтирањем у Друштву УП за помоћ младима зависним од дроге и алкохола.
Едукује се за психотерапеута трансакцијске анализе код нашег познатог професора и психотерапеута Зорана Миливојевића.
У слободно време трчи, бави се фитнесом, тренира аикидо и проводи време у природи. Од страних језика говори енглески, руски и словеначки.
Уколико желите да се укључите у рад ОССИ Словеније, нашу Милену можете контактирати путем мејла m.nedeljkovic@ossi.rs
Фејсбук група

Прича о Марији Говедарици
Први пут сaм чула за Марију Говедарицу када ме је управа мог факултета у Риму обавестила да имам услове да конкуришем за стипендију која носи њено име.
У суботу 25. новембра 2017. године у просторијама Генералног конзулата Републике Србије у Милану, Организација српских студената у иностранству (ОССИ) свечано је отворила нови огранак под називом ОССИ Италија, чији ће центар бити у Милану.
У четвртак 23. фебруара, ОССИ је потписао Меморандум о сарадњи са Нафтном индустријом Србије а.д.
Прочитај више
Марија је некадашња студенткиња универзитета Џон Кабот.Студирала је међународне односе, баш као и ја. Многи професори је се и данас сећају и хвале њен ентузијазам и жељу за знањем. Основне студије је завршила 2003. године и после једног периода радног искуства – уписала и успешно завршила и мастер студије на Колумбија Универзитету у Њујорку. Нажалост, Марија је прерано преминула почетком јула прошле године.
Меморијална стипендија Марија Говедарица је установљена прошле јесени. Марија је одувек гајила љубав и захвалност према факултету Џон Кабот, за који је сматрала да јој је проширио видике и отворио нове перспективе. Прижељкивала је да се једног дана на неки начин одужи факултету за све оно добро што јој је пружено током студија. Стипендију је установио факултет уз помоћ Маријиних родитеља и многих пријатеља са свих страна света, који Марију памте с љубављу и желе да очувају сећање на њу. Намењена је студентима политичких наука и међународних односа из Србије, Босне и Херцеговине и Црне Горе. Ја сам први добитник ове стипендије. Осећам да је то велика част и имам жељу да и ја једног дана допринесем остварењу жеља и снова неких нових младих људи и тиме допринесем да стипендија која носи Маријино име траје заувек.
За ОССИ пише: Марија Раковић
Отворен нови локални огранак ОССИ Италија!
Прочитај више
Господин Лоренцин је пожелео успешан рад огранка и напоменуо да је ОССИ Италија прва српска организација на северу Италије која окупља Србе и организује догађаје који за циљ имају бржу интеграцију српских студената у Италији и промоцију Србије и њене културе.
Ања Матејић је у свом обраћању представила план и програм огранка, као и циљеве за наредни период. Никола Костић је присутне упознао са радом организације, пожелео им успешне студије и позвао да постану чланови ОССИ глобалне мреже.
Након званичног отварања, чланови новооснованог огранка наставили су дружење у локланом ресторану и у нефромалној атмосфери разговарали о будућим пројектима.
Цело отварање пратила је изразито позитивна атмосфера и присутни су показали ентузијазам и велику заинтересованост за будућност и рад новог локалног огранка. Сам конзулат стао је иза огранка и подржао циљеве и идеје која наша организација активно промовише. Остаје да видимо будући напредак и успон ОССИ Италије, пред којом је велики задатак. Такође, пожелели бисмо пуно среће Ањи Матејић у будућем раду и изазовима који је очекују на том путу.
Потписан меморандум о сарадњи са НИС-ом!
Прочитај више
Том приликом председник наше огранизације, Александар Јаковљевић је изјавио:
Драго ми је да сам имао прилику да потпишем у име ОССИ-ја вероватно најважнији партнерски споразум. НИС је компанија која ради на остварењу два наша најбитније циља. Кроз своје програме помаже студентима да се образују у иностранству али и обезбеђује тим истим студентима радно место након завршетка студија. На тај начин компанија потпомаже образовање младих али и даје свој допринос процесу повратка.Сигуран сам да је данашње потписивање само почетак сарадње. ОССИ је припремио веома амбициозан план за 2017. годину и надамо се да ћемо убрзо моћи све ОССИјевце и заинтересоване студенте да позовемо на први од многих заједничких скупова”
У име Нафтне индустрије Србије, споразум је потписала др Снежана Лакићевић, менаџер за сарадњу са универзитетима, образовним и научним институцијама у НИС-у. ОССИ ће и у будућности наставити да гради партнерске односе и тиме обезбеђује прилике младим људима да покажу своје знање и таленат.